Zhdùket dèshmitari i fundit/ Sali Berisha i alàrmuar nga hapja e dosjes ‘Hajdari’.(VIDEO)

AEB0AD5E E746 418D B4B6 B31523AFBBCF

Berisha làrgoi nga Shqipëria dhe n.uk lejoi të dëshmonte për 22 vjet me radhë ish-truprojën e Azem Hajdarit, VIDEO e plote meposhte👇

Zenel Nezaj, drejtësia e re prìtet ta marrë në pyetje, lëvizjet për hapjen e dosjes tràzojnë prapaskenën e krì.mit të politikës shqiptare

Lëvizjet proceduriale të drejtësisë në Shqipëri për të hapur dosjen e vr.àsjes së Azem Hajdarit, e konsideruar si vr.àsja e shekullit, kanë alàrmuar ish-presidentin dhe ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili për 22 vite me radhë ka ndryshuar alibitë dhe akùzat, ka zhdùkur prova dhe dëshmitarët, ndërsa nuk ka pranuar kùrrë të dèshmojë në prokurori për ngjarjen dhe rolin e tij.

Faktet dhe dëshmitë e kohës provojnë se Azem Hajdari ishte një nga shqètësimet më serioze për Sali Berishën dhe një rrèzik për pushtetin e tij. Kush ka ende dyshime, të hapë arkivat dhe të njihet me akùzat dhe sùlmet e Sali Berishës ndaj Azemit.

Berisha e ka akùzuar Azem Hajdarin si spìun, tràfikant, rrùgaç, të lìdhur me krì.min etj., ndërsa para vr.àsjes, e kishte përjàshtuar nga Partia Demokratike dhe grupi parlamentar. Berisha e përgjonte Azemin ditë e natë me anë të Bashkim Gazidedes. Janë publike akùzat e Azem Hajdarit ndaj Gazidedes, i cili e përgjonte, ndërsa bisedat i çonte të zbardhura në zarf Berishës.

Në këto rrethana, Berisha nuk kishte kùndërshtar real Fatos Nanon, por Azem Hajdarin, i cili ishte lider i Lëvizjes së Dhjetorit, lëvizje e cila u kap shumë shpejt nga Ramiz Alia, Sali Berisha dhe Sigurimi i Shtetit. Është ky konteksti që ka vënë në dyshim rolin e Berishës në vr.àsjen e Azem Hajdarit.

Së pari, Haklajt, konflìktin kryesor e kishin me Berishën dhe jo me Azem Hajdarin.

Së dyti, duket i dÿshimtë fakti se si Azemi erdhi me ùrgjencë nga Fieri dhe më pas shkoi të takonte grupin e Fatmir Haklajt.

Së treti, u zhdùk telefoni i Azemit dhë më pas vd.ìq në mënyrë mìsterioze sekretarja e Berishës, dëshmitare kyçe.

Së katërti, Berisha shkoi me ùrgjencë në spìtal, takoi dhe regjistroi dëshminë e truprojes së plàgosur të Azemit, Zenel Nezaj, ndërsa më pas e làrgoi këtë të fundit nga Shqipëria.

Së pesti, Berisha nuk pranoi kùrrë të dëshmonte dhe as nuk lejoi Zenel Nezën.

Së gjashti, me Izet Haxhinë, të cilin Berisha e akùzon sot për vr.àsjen, ka organizuar grushtin e shtetit të 14 shtatorit 1998, dy ditë pas vr.àsjes. Izeti ishte organizatori kryesor me porosinë e Berishës.

Izeti u dènua vetëm në bazë të akùzave të Berishës më pas, i cili fillimisht akùzoi Fatos Nanon dhe më vonë tha se kjo ishte lojë. Hapja e dosjes së vr.àsjes së Azem Hajdarit do t’i zbardhë të gjitha këto pika të errëta, të cilat kanë trèmbur Berishën.

Ditët e fundit, Berisha ka nisur një fushatë kùndër hapjes së dosjes. Ai po nxjerr të besuar të tij, duke thënë se nuk ka lìdhje me ngjarjen dhe se nuk ka çfarë të dëshmojë.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!