Pas Sali Berishes kthehet në politikë Tom Doshi,dhe jep sinjalin për Yuri Kim:Loja e shkathët politike apo tìnxare e Tom Doshit..(VIDEO)

tom doshi1

Tashmë mund të thuhet hapur se edhe pse ka çuar kërkesën për t’u regjistruar në zgjedhje, Tom Doshi nuk mund të jetë më kandidat për deputet. Se këtë e ka vendosur Departamenti i Shtetit i SHBA-së me një vendim të Sekretarit të tij.VIDEO e plote mepèoshte me mesazhin per Yuri Kim👇

Po si erdhi ky personazh, që sot është një biznesmen i fuqìshëm e që asnjë media nuk gùxon të flasë për të në politikën shqiptare?

Erdhi që në vitin 2001 kur Ilir Meta ishte kryeministër, kur Toma ishte ndër të parët që cash-in e fituar nga tregtia e kòntrabanda, donte ta investonte dhe qarkullonte në ekonominë shqiptare.

Doshi bleu ndërmarrjen shtetërore të qumështit të Tiranës, që ju dha nga Ilir Meta, të cilin e bleu së bashku me një biznesmen shumë të afërt me Ilirin që në atë kohë kontrollonte portin e Durrësit. Më pas, Toma bleu Profarmën, në lìdhje të fòrtë me Ilir Metën dhe partnerin e tij, madje duke làrguar edhe një biznesmen italian, i cili kishte një ndërmarrje shumë të rëndësishme të importit të barnave.

Por më vonë, Tom Doshi u afrua me Fatos Nanon, kur ky i fundit u përplàs me Metën. Madje Toma ishte sponsori i fortë i fushatës së Nanos kùndër Metës. E duke qenë kështu, Toma, i vuri kusht Nanos që ta vinte si kandidat për depuetet në një zonë të sigurtë në vitin 2005. Që Nano e bëri, i dha Velipojën plus Anën e Malit, plus Bushatin, ku gjysmën e punës, Toma e kishte gati, pasi ishte elektorat socialist.

Me làrgimin e Nanos, Toma, donte të siguronte investimin, ndaj iu afrua Edi Ramës, të cilit i siguroi mbështetjen për të arritur fitoren si kryetar partie në vitin 2005. Kjo solli Tomën të kthehet në Supertomë, në një figurë që bënte edhe të fortin në kryesi duke kërcënuar jo vetëm Ben Blushin, por deri edhe Gramoz Ruçin.

Në vitin 2008, Doshi arriti të influencojë që Partia Demokristiane të bëhet pjesë e qeverisë Berisha, ku dhe ai kishte një influencë direkte. Kjo marr.ëdhënie e fortë, ku ai ishte një nga sponsorët më të mëdhenj të Ramës në opozitë, i dha Tomës një fuqì të rëndësishme politike që e ktheu në politikanin numër 1 të PS-së në qarkun Shkodër.

Në zgjedhjet e vitit 2013, Tom Doshi u bë “me fletë”, pasi siguroi një mandat më shumë se PD-ja në Shkodër, që ishte Mark Frroku në Pukë. Kjo i dha atij një kartabiankë që àsnjëherë nuk e ka zvogëluar prej atëherë.

Doshi hapi betejë politike me Jozefina Topallin dhe Ditmir Bushatin, vetëm e vetëm që të mbante rolin primar në qark, që realisht e ka arritur. Sot, Doshi është një person “non grata” që sipas gjasave do të ketë edhe ndonjë “ftesë” nga SPAK. Por politikisht është i vd.èkur…/Pamfleti

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!