DHÌMBJE E MADHE/ Shùhet ikona Shqiptare! Jozefina Topalli ndàn lajmin e trìshtë

FAF47C7D D432 441D 9D7C 1263B900275B

Është ndàrë nga jeta në moshën 79-vjeçare, shkrimtarja dhe përkthyesja e njohur, Meri Lalaj. VIDEO e plote👇

Shkrimtarja e përkthyesja e njohur Meri Lalaj, ishte në gjendje të rèndë shëndetësore. Lìdhur me këtë lajm të trìshtë ka reaguar ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli e cila ka shprehur ngushëllimet.
Postimi i Jozefina Topallit Làmtumire Meri Lalaj!

Ngushellimet me te thella familjes dhe miqve per hùmbjen e njeriut te tyre te dashur!
Me poshte po ndaj me ju , nje shkrim te shkrimtares. Miranda Haxhia per Merin!

Iku edhe Meri Lalaj, u nis ‘Çajka’ fluturim drejt ‘Pogradecit’ te saj te perjetshem.
Vd. ekja nuk ekziston, njerezit vd. esin vetem atehere kur ne i hàrrojme. Nese do dime ta kujtojme, Merin tone te dashur, do te jete gjithmone mes nesh.

Per ta kujtuar Merin, nje cope nga romani i jetuar, ‘Vaji i gurit’.

28. A vr. iten ëndrrat?
Një shtrim i beftë në spìtal e njohu me një pacìente trupvogël nga Pogradeci, gojëmjaltë e që fliste mjaft bukur. Ishte Meri Lalaj, mësuesja e anglishtes. Për ata të dy spìtali nuk kishte as mure, as kampe internimi, as paragjÿkime. Zbuluan vetminë e njeri- tjetrit e morën e i bashkuan në një ëndërr të bukur.

– Çfarë është kjo histori? – iu vërsulën njerëzit Merit. – Ti je për bukuri mësuese, të mpleksesh me një njeri me ‘damkë’?! Të martohesh me një njeri të cilit pushteti i ka vàrur të atin dhe pùshkatuar gjyshin? … Çfarë të lìdh me atë njeri?… Punë e madhe se flet anglisht ai… Punë e madhe se është i lexuar… E kupton që ai përfiton nga ty? … E kupton që po shkàtërron familjen tënde?… Ku do jetosh me atë njeri?

Çfarë dashuria, dashuria!… Lëre, mos fol gjëra të tilla! Nuk është gjë e këndshme të dëgjosh nga goja jote, edhe sikur të ishte një shaka.Pse, çfarë kujtove ti, do shërosh plàgët e Alizotit me dashurinë tënde?
Por njerëzit nuk e kuptonin. Ata që flisnin për dashurinë, ishin ata që nuk e njihnin. Meri dhe Xiko duheshin. Ishin njerëz prej gj.àku.

1 comment

Your email address will not be published.

  • U prehte ne BOTEN e PERJETESHME e rralla zonje e nderuar Artiste e fjales sa mendimit Meri Lalaj.vertet -IKONA shqiptare. perjetesi emri dhe vepra e saj. Ngushelime families sa dashamiresve.
    * Bashkekohesi-nje jete MESUES! Dhimiter Xhoga-Bir i Dangellise Naimjane- Meri Lalaj,pos te tjerave,dhene Romanin e shkelqyer per Tajar Zavalanin,origjinen nga fshati-ZAVALAN i Dangellise-Naimjane.

Trending Posts

error: Content is protected !!