Senatori Republikan jep lajmin e madh për Sali Berishën: Si àsnjëherë mëparë në Kongres publikon Dokumentin e rëndèsishëm(FOTO)

x98DE7B50 8EF1 4A28 9E57 9FCAF93AFFC0.jpeg.pagespeed.ic .7TamQrBJR

Në nje shkrimin diten e sotëm të New York Post, kushtuar sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, lìdhjeve të tij me George Soros dhe vendimin për ish-kryeministri Sali Berisha, theksohet fakti se sekretari i Shtetit nuk ka dhënë prova në lìdhje me vendimin e tij.FOTON e SENATORIT e gjeni duke klikuar meposht👇

Kongresmeni republikan i Nju Jorkut, Lee Zeldin, duke dÿshuar mbi ngjàrjen ka kërkuar tre herë që Blinken të sigurojë prova për të mbështetur akùzat e tij për korrùpsion kùndër Berishës. Gjatë një takimi të Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve qershorin e kaluar, Zeldin tha se masa erdhi ‘me sa duket nga àskund’.FOTON e SENATORIT e gjeni duke klikuar meposht👇

Zeldin tha se Berisha ‘ishte i njohur gjithashtu si një kùndërshtar àgrèsiv i George Soros. Çfarë informacioni specifik mund të ndàni me komitetin në këtë kohë për të justifikuar këtë lëvizje dràmatike?

‘Në nëntor, Zeldin i shkroi përsëri Blinken duke kërkuar që ai të justifikonte veprimet e tij në Shqipëri.

‘Kjo është kërkesa ime e tretë për informacion shtesë me Sekretarin Blinken që nga ngritja e çështjes së sànksionimit të Sali Berishës dhe ndodh gjatë seancës dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve më 7 qershor 2021,’ shkroi Zeldin.

‘Kongresi luan një rol të rëndësishëm mbikëqyrës për degën ekzèkutive duke përfshìrë Departamentin e Shtetit, megjithatë zyra ime ka marrë jàshtëzakonisht pak hollësi në përgjigje të pyetjeve të mia. Është e papranueshme dhe e dÿshimtë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përmbushur mjaftueshëm këtë kërkesë për informacion shtesë në kohën e duhur dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të ngadalësojë një kërkesë të Kongresit për transparencë.’

‘Blinken duhet të bëjë transparencë. Nëse ka prova se Berisha është i korrùptuar, duhet t’i bëjë publike. Përndryshe, reputacioni i Amerikës dèmtohet’, shkruhet në artikullin e New York Post.

Më poshtë është shkrimi i plotë i New York Post

Nga Miranda Devine

Sikur Sekretari i Shtetit Antony Blinken të mos ishte përfshìrë mjaftueshëm në dèbate të huaja, ai tani akùzohet për ndërhyrje në zgjedhjet shqiptare në emër e për interes të financierit miliarder George Soros dhe si rezultat është pàditur për shpìfje në një gjÿkatë ndërkombëtare.

Një nga veprimet e para të çuditshme të Blinken pas marrjen e detyrës vitin e kaluar, ishte sànksionimi non grata i ish-presidentit dhe kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, aleati àntìkòmunist i Presidentëve George H. W. Bush dhe George W. Bush, dhe që ka qenë në opozitë për tetë vjet. Berisha njihet që është një kùndërshtar i zëshëm i Geroge Soros dhe Fondacioneve të tij të Shoqërisë së Hapur, i cili ka shtyrë ‘reformën’ gjy.qësore dhe zgjedhore në Shqipëri.

lìdhjeve të tij me George Soros dhe vendimin për ish-kryeministri Sali Berisha, theksohet fakti se sekretari i Shtetit nuk ka dhënë prova në lìdhje me vendimin e tij.

Kongresmeni republikan i Nju Jorkut, Lee Zeldin, duke dÿshuar mbi ngjàrjen ka kërkuar tre herë që Blinken të sigurojë prova për të mbështetur aku.zat e tij për korrùpsion kùndër Berishës. Gjatë një takimi të Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve qershorin e kaluar, Zeldin tha se masa erdhi ‘me sa duket nga àskund’.

Zeldin tha se Berisha ‘ishte i njohur gjithashtu si një kùndërshtar àgrèsiv i George Soros. Çfarë informacioni specifik mund të ndàni me komitetin në këtë kohë për të justifikuar këtë lëvizje dràmatike?

Në një deklaratë zyrtare dhe një postim shoqërues në Tëitter prillin e kaluar, Blinken pretendoi se Berisha është ‘i korrùptuar’ dhe se kishte ‘mì.nuar demokracinë në Shqipëri’ dhe e ndàloi atë, gruan dhe dy fëmijët e tij të hynin në SHBA.

Berisha i mòhon me fòrcë akùzat, është i indinjuar që Blinken nuk ka dhënë kùrrë asnjë provë, pretendon se qeveria amerikane po përpiqet të mbështesë qeverinë shqiptare socialiste të kryeministrit aleat të Soros, Edi Rama dhe ka ngritur një pàdi për shpìfjèje kùndër Sekretarit Blinken në një gjÿkatë në Paris. Vitin e kaluar, gjÿkata korrektuese e Parisit ra dakord të dëgjonte rastin e tij.

‘Grupi Sòros diktoi gjithçka. Pra, tani kemi një sistem drejtësie, të kontrolluar totalisht nga qeveria. Drejtuesit e institucioneve të drejtësisë, në kùndërshtim me lìgjet kùshtetuese, për momentin janë ìsh-pròkurorë kòmùnistë.’

*Miranda Devine është autorja e ‘Laptop nga Fèrri: Hunter Bìden, Big Tech dhe sèkretet e pìsta që Presidenti u përpoq të fshìhte’ (Post Hill Press).

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!