S’ka më prìtje nga SHBA Ilir Meta non-grata për vr.àsjè/ Publikohet lista e gjatë me përsonat e vr.àrë..(VIDEO)

collage 14

Presidenti në ìkje, Ilir Meta duket se është politikani më i lakuar dhe akùzuar në Shqipëri, emër i së cilit shfaqet dhe përmendet kudo ku ka afera kòrrùptive, por edhe ngjàrje me sfond krìmìnal, të cilat janë konsumuar gjatë këtyre 30 vitesh demokraci, ku sipas inforacioneve te para ka dalur edhe video ku lèshohet làjmerimi per person non-grata. Videon e plote me njoftimin nga departamenti i shtetit amerikan e gjeni meposhte👇

Këtë javë që shkoi Ilir Meta është vënë në qendër të vëmendjes dhe shkàk është bërë një deklaratë e fòrtë bërë nga gazetar i njohur, Artan Hoxha, i cili teksa ishte i ftuar në studion e emisionit “Opinion” akùzoi presidentin Meta se ka porositur vr.àsjen e vëllait të ish-deputetit socialist, Arben Ndoka.

Gazetari Hoxha deklaratën e tij e bazonte tek dëshmia e serial kìllerit, Nuredin Dumani, dhënë përpara Pròkurorëve të Strukturës së Posaçme Kùndër Krìmit të Organizuar dhe Korrùpsionit. Për këtë deklaratë Meta dhe Presidenca nuk kanë reaguar, ndërkohë që për Lëvizjen Socialiste për Integrim akùzua në adresë të presidentit në ikje janë tymnaja për të njòllosur figurën e Kreut të Shtetit dhe kanë prapavijë politike. Megjithatë, deklaron Hoxha e ka përfòrcuar, pasi ndërsa replikonte me SPAK, të premten që shkoi, theksoi se ka prova që implìkojnë Metën si porositës së vr.àsjes të vëllait të ish-deputetit në Lezhë.

Metës i del emri gjithmonë në vr.àsje, ja si u akùzua për elèmimìn e Tom Doshit

Por deklarata e gazetarit Artan Hoxha që implikon Ilir Metën në vr.àsje nuk është e vetmja, pasi gjatë kohës që ai ka qenë kryetar i Kuvendit të Shqipërisë, u akùzua se kishte porositur vràsjen e ish-deputetit Tom Doshi, sot kryetar i Partisë Social Demokrate. Kjo akùza e rèndë u pohua madje edhe nga goja e Tom Doshit. “Para afro 6 muajsh njoftova Prokurorin e Përgjithshëm, Kryeministrin, Kryetarin e Kuvendit dhe Ministrin e Brendshëm për një tèntativë të Ilir Metës për të më vr.àrë mua dhe kolegun tim Mhill Fufin.

Më vjen mirë që të gjithë këta zotërinj, dje dhe sot, e kanë pranuar faktin që unë e kam bërë këtë dènoncim. 6 muaj rresht prìta, duke kërkuar çdo ditë që të reagonte shteti për këtë dènoncim, por àskush nuk reagonte. Dhe sot dua ta di, pse nuk reaguan për 6 muaj? Me quanin vlla dhe mik, dhe me lanë të vr.ìtesha në pàbesi. Nuk kërkuan kùrrë të më ofronin mbròjtje, dhe nuk më thirren kùrrë për të marrë prej meje më tepër dètaje për skemën e vr.àsjes”, deklaroi Doshi në mars të vitit 2015. Pra duket qartë që emri i Metës del gjithmonë në ngjàrje të bujshme dhe me të drejtë të gjithë pyesim se përse ai përmendet edhe në vr.àsje?!

Dritan Prifti: Meta ka pasur plan për të më vr.àrë edhe mua

Ndërkohë versionin se Meta donte të elìmìnonte Doshin e ka mbështetur edhe ish-deputeti i ndjèrë, Dritan Prifti. Duke folur në një interviste për Ylli Rakipin në emisionin “Të Paekspozuarit”, zoti Prifti deklaroi në mars të vitit 2015 se akùzat e Tom Doshit ndaj Ilir Metës janë të vërteta dhe se ish-deputeti i LSI ka qenë në dijeni që në muajin tetor të vitit të kaluar. Ai tha gjithashtu se ka pasur një plan për të vr.àrë edhe atë. “E kanë nxjerrë që 80% e shqiptarëve e vërtetojnë, ata që nuk e besojnë janë disa persona.

Unë kam bindjen se akùzat e Doshit janë të vërteta. Bindja vjen si pàsojë e atyre që kam marrë nga Doshi,. Unë jam informuar për këtë histori në muajin tetor. Sa veta janë vr.àre dhe àskush nuk e di. Nuk do te dèstabilizohej vendi pasi do sillte ca deputetë të tjerë. Po ju pyes ju dhe shqiptaret: Pse Tom Doshi kishte interes te sàjonte një gjë të tille? Doshi ishte nje deputet shume i fuqìshëm i PS me marrëdhënie shume te forta personale me kryeministrin, kryetarin e kuvendit, deputetet. Ilir Meta Ka pasur një plan edhe për të me vr.àrë mua”, deklaroi Prifti.

Ekzèkùtimi i dëshmitarëve të aferës CEZ-DIA

Mirëpo akùza dhe dÿshime ndaj Ilir Metës ka hèdhur pak kohë edhe juristi Romeo Kàra. Një çështje ku ai është ndàlur është afera e CEZ, aferë e dènoncuar prej tij. Kara ka treguar mbi elìmìnìmin e dëshmitarëve kyç të saj, ndërsa sot ka hèdhur dritë se si u zhdùkën apo vdìqën ata që kishin dijeni mbi përfshìrjen e presidentit Meta në skàndàlin CEZ-DIA, ministër në atë kohë.

“Eduart Belegu zhdùket pikërisht pasi ftohet për kafe nga një njeri i afërt me Metën. Qazim Tepshi, ish-ambasadori i Shqipërisë në Çeki, ndèrron jetë paprìtur, në mënyrë të dÿshimtë, pikërisht pak pasi u ftua për kafe nga një tjetër njeri i afërt i Metës. Kjo ngjarje ndodhi në gushtin e vitit 2015, menjëherë pasi miku i Metës i aferës DIA-CEZ, Kastriot Ismailaj, u arrèstua dhe filloi të hapë gojën në mënyrë kërcènuese për Metën nga bùrgu, duke ngritur një fùrtunë kùndër tij në Parlament dhe në media.

Qazim Tepshi, ishte një kërcènim për Metën, pasi ai ka qenë në dijeni që në fillim të aferës CEZ-DIA dhe kishte kohë që kishte shfaqur pàkënaqësi ndaj Metës dhe Ismailajt, lìdhur për sa më sipër. Ishte Qazim Tepshi ai që me porosi të Metës, ofroi pranë stafit drejtues të CEZ-it, Kastriot Ismailajn, duke e prezantuar si një njeri të afërt dhe të besuar të Metës. Këtë fakt e konfirmon në dëshminë e tij ish-kryetari i bordit të drejtorëve të CEZ-Shpërndarje, Jozef Hejsek.

Qazim Tepshi është àksìdentuar me makinë në Pragë për llogari të Metës, pikërisht kur Meta dhe Ismailaj vizituan së bashku Pragën në fund të vitit 2010, me qëllimin që ai të mos ishte i pranishëm në takimin dypalësh: Meta-Ismailaj & Roman-Pleskash, takim në të cilin u bënë disa marrëveshje màfìozo-kòrrùptive”, deklaroi juristi Romeo Kara.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!