Sìtuatë e tènsionuar! Dalin emra mafìozësh/ Berisha çon Metën në SPAK dhe gjÿkatë kùshtetuese:Shkèli kùshtetutën dhe…

collage 13

Kreu i PD, Sali Berisha, del kùndër Presidentit Ilir Meta për dekretimin e lirimit nga detyra të Bajram Begajt si shef i Shtabit të Përgjithshëm, duke i hapur rrugë kandidimit të tij për President. Videon e plote me emrat e publikuar e gjeni meposhte👇

Berisha njoftoi se do të kallëzoi pènalisht Metën në SPAK për shpèrdorim detyre dhe se do shikojë të gjitha mundësite për ta kthyer àktin në Gjÿkatën kùshtetuese.

Presidenti Meta e dekretoi sot lirimin nga detyra të Begajt nga Turqia, ku ndodhej në një vizitë zyrtare, por një gjë e tillë nuk lejohet, sipas Berishës.

Ky i fundit tha se Presidenti e humbet fuqinë e dekreteve jashtë territorit të vendit të tij.

“Presidenti hùmbet fuqinë e dekreteve jashtë territorit të vendit të tij. Jashtë territorit nuk ka dekret. Kur je jàshtë vendit, Kryetar Shteti është kryetari i Parlamentit.

Ky është rregulli i Evropës. Nuk e imagjinonim që mund të kishte një shkèlje të tillë kushtetuese. Jemi në kushtet e shkèljes flagrante të Kushtetutës.

Ndaj kërkova ta bëj këtë deklaratë në Kuvend, por zonja Linda që e ka si me celës Parlamentin, nùk ma dha fjalën.

Nuk ka sallë asambleje në botë, përfshìrë ajo e OKB, që kur kërkon fjalën për cështje procedure, nuk të jepet fjala, kjo ndodh vetëm në Parlamentin shqiptar, që znj. Lindita e përdor si dyqanin e vet”, tha Berisha.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!