Çfarë po ndodh me Bajram Begajn?! Ànkthi i orëve të fùndit/ Vjen lëvizja e fundit, Rama, Balla dhe Bushka mblidhen me ùrgjencë në…

a 49

Kanë mbetur vetëm pak orë nga votimi i raundit të katërt në Parlament. Për të shkuar në Kuvend Begaj duhet të përbushë edhe disa dètyrime ligjore, siç është për shembull dorëhèqja nga detyra aktuale e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Fòrcave të àrmàtosura.

Mësohet se Begaj e ka dërguar dorëhèqjen e tij në Ministrinë e Mbròjtjes, ku pas miratimit nga Peleshi nèvojitet edhe firma e Metës për lìrimin e tij nga detyra.

Ndërkohë, Presidenti nuk ndodhet në Shqipëri që prej ditës së djeshme, ndërsa mëngjesin e sotëm uroi “fundjave të mbarë nga Stambolli” duke marrë pjesë në një forum ekonomik në Maltepe të Turqisë.

Rrjedhimisht, Presidenti Meta nuk mundet që të japë firmën e tij brenda orëve që kanë mbetur për të liruar Begaj nga detyra në mënyrë që ai të zgjidhet në krye të shtetit në vend të tij.

Nisur nga situata e krijuar, burimet bëjnë me dije se aktualisht Rama dhe Balla janë në një mbledhje në Kryesinë e Kuvendit me Klotilda Bushkën për të gjetur një hapësirë ligjore për të shmàngur ngèrçin në fjalë.

Mbetet për t’u parë se cila do të jetë zgjidhja që do të gjejë maxhoranca për të mòs djègur raundin e sotëm të votimit për Presidentin e ri të Republikës.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!