ZYRTARE/ Bajram Begaj zgjidhet presidenti i ri i vendit, por ndodh e paprìtura në kuvend..(VIDEO)

E571631E 4CA8 4EB1 BD22 D965D8092582

Bajram Begaj është zgjedhur presidenti i 8 i Republikës së Shqipërisë, me 78 vota pro, 4 kùndër dhe 1 abstenim.

Por ndòdhi e paprìtura, ku PD bòjkotoi seancën në fòrme pròteste, që në nisje të saj. Në procesin e votimit morën pjesë 83 deputetë.Videon e plote mund ta shikoni meposghte me deklaraten e ish kryemnistrit Berisha👇

Nga opozita votuan Mesila Doda, Shpëtim Idrizi, Nusret Avdullai, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Erisa Xhixho ndërsa në votime morën pjesë edhe tre deputetë të PSD.

Njëri prej opozitarëve ka dhënë mbështetjen e tij për Begajn, ndërkohë që kujtojmë se procesi i votimit ka qenë i fshehtë, dhe duket se ‘rrjedha’ e votës do të mbetet mìster.

Votat kùndër janë ato të LSI-së, të cilat u deklaruan që në nisje të kësaj seance nga kryetarja e kësaj force politike Monika Kryemadhi.

Kush është Bajram Begaj?

Gjeneral Major Bajram Begaj, ka lindur në datë 20.03.1967, në Rrogozhinë. Ka përfunduar studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Degën Mjekësi e Përgjithshme në vitin 1989 dhe është titulluar oficer àktiv në specialitetin ‘Mjèkësi” në vitin 1998. Ai gjithashtu ka përfùnduar ‘Doktoraturën në Fushën e Mjèkësisë’, ndërsa mban edhe titullin ‘Profesor i Asociuar’ në Mjèkësi.

Gjatë karrierës 31 vjeçare ùshtarake ka kryer: Kursin e Lartë për Sigurinë dhe Mbròjtjen; Shkollën e thelluar pasuniversitare të mjèkësisë, Specializimin Pasuniversitar në profilin Gastrohepatologji, Kursin e menaxhimit spìtalor dhe Kursin e lidershipit mjèkësor strategjik, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe Kursin e specializimit në fushën e mjèkësisë dhe Kursin e Shëndetësisë, në Greqi.

Aktualisht Gjeneral Major Begaj mban postin e Komandantit të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes në Fòrcat e àrmatosura, ndërkohë që në 31 vitet e karrierës në FA ka mbajtur një sërë detyrash mes të cilave: Shef i Njësisë Mjekësore ùshtarake dhe Zëvendësdrejtor ùshtarak i SUT, Drejtor i Spìtalit ùshtarak, Drejtor i Inspektoriatit Shëndetësor dhe Kryeinspektor dhe Këshilltar i Inspektoriatit Shèndetësor në Shtabin e Përgjithshëm ùshtarak Qendror Universitar etj.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!