“Nuredin Dumani vr.iste për… ”, Sali Berisha plàs deklaratën ‘bo.mbë’

4A3D442F 8280 40C0 B6E0 96012AC09517

Sali Berisha me tone motivuese ka theksuar se obiektivi i radhès i opozites èshtè tè rrezoine qeverine tè cilèn e quajti “kàlbèsire”.

“T’i shkùrtojme ditèt kesaj qeverie. Ata ge mendojnè se ky regjim èshtè i fortè gàbojnè. Ka para krimi pafund. Ky regjim èshte kàlbèsire kàlbesire kàlbèsire. Pse e Rithemeluan anètaret PD? E Rithemeluan
se sepse e panè se Shqiperua hùmbur orientimin e saj perèndimor.

Rama fàjin e gjen te Europa dhe pèrpiqet te kèrcènoje Dumani nje serial kìller i cili v.iste nè te katèr anèt pèr Ilogari tè bàndave te qeverise. Cili nuk e dinte cili nuk dinte lìdhjet direkt me Ramèn tè bàndès se Elbasanit te Durrèsit Shkodrès e bàndave te tiera. Cili si dinte lìdhjet patologjike tè Taulant Ballès me Suel Celën, tè gjithè i
dinin por tani ato kane dalè sheshit”. Para anètarève te Kèshillit Kombetar tè PD, Berisha shtoi se demokratèt presin prej tyre “udhèhègje, vizion, vendosmèri do dite”.

“Si mund tè jetè pròblem udhèhèqja e opozitès? Dy janè semùndjet e saj me kryesore, e para pazaret me qeverinè Pazaret pèr interesa personale. Ato detyrojnè udhèhèqien te shkèlmojnë mbi interesat e anètarève dhe shembulli mè tràgjik jemi ne, PD nè vitet e shkuara. Ndaj dhe kètè mèsim nuk duhet ta hàrrojme kurre, por sot ne kemi njè ndryshim te
madh.

Ju uleni ne kète salle térësisht si perfaqèsues te demokratève shqiptarè tè zgjedhur me votèn e tyre, pèrfaqèsues tè vullnetit te tyre dhe jo te Kryesisè apo kryetarit te partisè. Kjo do te thotè aè jeni
perfaqèsues tè mènyrès mè tè shkëlqver te perfaqësimit, te atyre gè u besojnè, qè ringritèn PD nè kètè nivel qè e mbajnè gialle e drejtimin e saj para alternativès “to bo or not to be”. Ata prèsin nga ju udhèhèqje, vizion, vendosmèri do ditè

Sèmùndja e dytè, e udhèhèqjes opozitare, me efekte shkàtèrrimtare pèr opozitèn èshtè protagonizimi vantosh opozitar, te kènaqurit me protagonizmin se ke njè karrige se ke njè vend e mandat, njè post,
dhe te tierèt te shohin, po ti cfarè bèn? Opozita profesioniste èshtè opozitè gè nuk duhet te ekzistoie.

Ndaj pèr tè mos qene opozitè profesioniste ka vetèm nje àntidode. Qëndron nè pyetjen e thieshte, duhet ti shtrojmè vetes sonè, unè e ju tè gjithè, tè gjithè drejtuesit e degève te PD, cdo mèngjes cfarè do bèj unè kùndèr kètij règjimi? Njè bètejè e pèr pèrmbÿsjen e ti. Pse anetarët tanè rithemeluan PD? E cfarè kuptimi ka kjo?

Ata e Rithemeluan si parti te lirive e te drejtave, ne te jemi mbròjtèsit me kreyesorè, e tè realizojmè se s’ka vend ne bote pèrvec Rusisè e Bjellorusise ku tè dreitat e liritè te dhùnohesh me shumè se sa nga ky règjim. Ku èshtè zèri ynè? Duhet tè pyesim ku èshtè qèndrimi ynè, qèndresa ione? Duhet te hèdhim tèrèsisht mbrapa e poshtè qèndrimet e deritanishme apatike te PD. Demokratët janè gati pèr bèteja, prèsin vetèm udhèhegjen tuaj”.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!