E FUNDIT/ S’ka më prìtje! Ish Prokùrorja Ina Rama Presidente e vendit, ja detajet..(VIDEO)

collage 31

Kete here Deputeti demokrat, Dashnor Sula, tha nè rubriken “Opinion”, se Presidenti duhet te vijè nga radhèt e sistemit tè drejtèsisë dhe ska me dÿshime dhe prìtje se do te jete nje tjeter.

Duke folur nè studio pas mbledhjes sè grupit parlamentar te PD, deputeti Sula tha se ky post mund t’i besohet dhe Ina Ramès, pasi sipas tij, ajo èshtè njè giyqtare tè pàpèrlyer dhe me integritet è vendimet
e saj.

Sa i pèrket pèrçàrjeve brenda Partisè Demokratike, deputeti theksoi se palèt kane edhe nie shans te fùndit, vendimin e Giy.kates se Apelit, ndersa shtoi se do te ishte turp pèr drejtuesit e tè dyja palève,
nèse nuk do te bashkoheshin pèr Presidentin.

“Nè mbledhjen e grupit u morèn vendime tè rèndèsishme, por sigurisht ka diskutime dhe dèbate sa i pèrket zgjedhjes se Presidentit. Qëndrime ka tè ndryshme, por e rendèsishme èshte qè fiala “bòjkot” nuk duhet tè ekzistojè mè tek opozita.

Unè jam i bindur gè asnie deputet i PS nuk ka asnje lloi informacioni se kush do te jete President, apo pèr emra tè caktuar, por jam i bindur ge opozita ka mbajtur qèndrimin e gartè. Tèrhèqja jonè ishte e drejtè, sepse ne momentin qè ne bèmè dicka konkrete nè nxjerrjen e emrave, qè nuk ishte dicka perfundimtare, por qè nuk u pranua nga mazhoranca. PS nuk jep asnje lloi garancie. Po e them copè gë ky èshtè legjitimitet i cùnguar.

I jam drejtuar Berishès, duke i kerkuar qè te mos pèrçàhet PD. Asnjèra palè nuk beri ate qè duhej bèrè, as Berisha, as Basha. Ka dhe nje shans te fundit, qè èshtè vendimi i Giy.katès se Apelit. Nèse palèt nuk do te
bashkohen dhe do te bejne lojèn e kungulleshkave, turpin do ta kenè kokat, jo demokratèt.

Sa i pèrket Presidentit, unè nuk kam propozuar àsnje emèr. Unè do dèshiroja qè Presidenti tè ishte nga sistemi i drejtèsisè. Politikanèt janè konflìktuale me nièri-tietrin. Edhe Ina Rama pàdiskutim èshtè njè personalitet publik nè sistemin e drejtèsise, e pa pergojuar, e pa pèrlyer. Nga informacionet qè kam, Ina Rama ka treguar integritet nè vendimmarrje, se bashku me disa tè tjerè. Por, politika nuk i do keta, i do nga radhèt e ti , sepse i mbaine tè lidhur me fijet e tyre. Rama e Balla e kanè zgjedhur dhe mendoj gè do tè jetè njè kandidat, qè pèrmbush shijet e tyre.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!