Pas sìnjaleve se do shpallet “non grata”, Ilir Meta përplàsèt kèq me ambasadoren, ua bën të qartë se do t’i….

collage 22

Presidentit Ilir Meta duket se nuk i del ìnati me amerikanët. Pas disa ditësh qetësie, presidenti Meta ka shfrÿtëzuar një intervistë për mediat, për t’iu treguar muskujt kùndërshtarëve të tij veçanërisht kryeministrit Edi Rama dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Videon e plote mund ta shikoni meposhte 👇

Kjo “rèvoltë” e Metë ka ardhur pas thirrjeve të SPAK për ta hètuar atë dhe pas zërave se pas làrgimit nga Presidenca, ai do të këtë të njëjtin fat si ish-kryeministri Sali Berisha, duke u shpallur “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Ka qenë një pyetje ngàcmuese e gazetarit Arjan Çani në studion e emisionit “Të Paekspozuarit”, e cila ka detyruar Ilir Metën të dalë nga vetja dhe t’iu rikthehet sùlmeve ndaj SHBA.

“Ka kohë që përflìtet që Meta sa të mbàrojë detyrën do të shpallet non-grata”, deklaroi ai. Por Meta në përgjigje e sipër u shpreh se nuk ka frìkë nga àsnjë amsho ndèshkuese që mund të aplikohet ndaj tij. “Të shpallet, çfarë pròblemi ka”, deklaroi ai.

Mirëpo gazetari Çani i kujtoi Metës të mos bëj të fortin, por të shikojë mùndësinë për të bërë një fjalim, që ta ketë gati, pasi amerikanët ta shpallin “non grata”. “Nëse ndodh kjo, çfarë deklarate do të bësh publike? Nuk mendon se është momenti ta kesh një fjalim gati? Që mos mbetesh… Kush kruhet me amerikanët, shpallet non-grata”, tha Çani.

Ndërkohë Meta u përgjigj, duke lèshura madje një paralàjmërim të fòrtë në adresë të amerikanate, duke ua bërë të qartë se do t’i presë me pùshkë në dorë si pùshtues. “E vetmja gjë që nuk më shqètëson është kjo që thoni ju. E dyta, kam vetëm një raport të shenjtë me Shqipërinë.

E treta, partnerët që sillen si partnerë, i respektoj, kur sillen si pùshtues, do ti trajtoj si pùshtues. E katërta, kam lindur në male dhe kjo më ndìhmon që të mos e njoh fare frìkën. Ata që lindin nëpër male, jetojnë me ùjqër dhe çakej. Mësohen që fëmijë”, nënvizoi Meta.

Pra, kjo pyetje thumbuese e gazetarit Çani ka bërë që Ilir Meta të kthehet në origjinë, duke sùlmuar amerikanët dhe treguar edhe njëherë se nuk ka qenë kurrë i denjë për postin e Presidentit të republikës së Shqipërisë, pasi më shumë i ngjan një rrùgaçi se sa shtetari.

Meta shfaqet si Mujo Ulqinaku dhe sfidon SHBA

Por teksa shikon çdo javë ngùshtimin e lakut, Meta vijon sùlmet dhe shantazhet, sikùndër e tregojnë këto fakte që ai ka kërcènuar disa ditë më parë amerikanët. Meta tha se nuk ishte ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, i cili pasi u dènua për korrùpsion, u arràtis në Hungari, pranë deles së zezë të Evropës, Viktor Orban. Madje, Meta tha se ishte si Mic Sokoli, Avni Rustemi, Vojo Kushi dhe Mujo Ulqinaku, duke paralàjmëruar rezìstencë, kur SPAK-u të firmosë ùrdhrin për arrèstimin e tij për korrùpsion dhe pàstrim parash. “Ilir Meta nuk është i racës së Gruevskit! Është President i Shqipërisë dhe do i dalë për zot Shqipërisë!

Është i racës së politikanit të tipit Avni Rustemi, edhe i disa shqiptarëve të tjerë si Mic Sokoli, Vojo Kushi, etj. Mujo Ulqinaku vërtet ishte një oficer i thjeshtë dhe i doli Italisë fàshiste vetëm. Pse kujtoni se Mujo do të mùndte Italinë?! Jo? Mujo Ulqinaku nderonte Lartmadhërinë. Prandaj shqiptarët çdo 7 prill nderojnë Mujon, nuk nderojnë Mbretin”, tha Meta. Më tej, Meta u ka dhënë një tjetër mesazh amerikanëve, duke nënkuptuar se ka shumë njerëz me vete, të cilët nuk do të lejojnë arrèstimin e tij. Nëse unë jam këtu ku jam dhe kam 30 vjet që populli shqiptar më ka votuar, më ka zgjedhur, më ka kërkuar të jap dorëhèqje për zgjidhje krìzash, e kështu me radhë, jam vetëm falë demokracisë”, u shpreh ai.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!