Zbulohen detaje tròndìtëse: Lulzim Basha përfùndon nën hètim, ja çfarë prìtet të ndodhë me ish kryetarin e PD-së(VIDEO)

collage 17

Nùk ka mùnguar as kete here dèshmìa e gazetarit Artan Hoxha ku është marrë në pyetje nga prokùrorët e Belgjikës për çështjen ‘Toyota Yaris’, dosje për të cilën është nèn hètim ish-kryetari i PD, Lulzim Basha. Videon e plote mund ta shikoni meposhte👇

Vetë gazetari thotë se u pyet për 4 orë për atë që dinte për çështjen.

“Ne zyrat qendrore te Policise Gjyqesore Federale te Belgjikes. Me prìten mire mor vellezer, gjÿnah te qàhem. Nga zyrat prej xhami te ofìcereve federale belg, Brukseli kishte nje pamje fantastike…

Kater ore brenda me federalet, per çeshtjen “Toyota Yaris”. Por se ç’u tha dhe se ç’u be aty brenda, as dëgjova gje dhe as mbaj mend gje… po fare, fare.

Kaq kisha…. Edhe keta federalet e Brukselit kisha màngut, se nuk me dalin prokùroret e SPAK-ut, apo pròkurorite e rretheve gjyqesore te Shqiperise!!!! Gjithsesi, me duket se me mire do te behet…” – shkroi Hoxha në Facebook.

Kujtojmë që pròkurorët belgë morën në pyetje në Tiranë, ish-kryetarin e PD, Lulzim Basha, për mbi dy orë, në 10 shkurt të këtij viti, në ambientet e SPAK.

Sipas prokurorëve belgë, Lulzim Basha nuk është vetëm dèshmitar i dosjes ‘Toyota Yaris’, por edhe i pròceduar pènalisht.

Basha akùzohet për dèkonspirimin e opèracionit polìcor, pas dènoncìmit në Kuvend se ishin nisur drejt Shqipërisë 5 milionë të fshèhura në automjete.

Dy ditë pas deklaratës së Bashës, makinat Toyota Yaris, me 3.5 milionë euro të fshèhura brenda tyre, mbërrijnë në Portin e Durrësit.

àsnjë prej kokave të tràfikut nùk rà në prànga.

Hètimet belge janë përqendruar në atë që deklarata e Bashës në foltoren e Kuvendit u bë për interesa të një grupi krìmìnal, ndërsa një pjesë e parave, prej 1.5 milionë euro, hùmbën.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!