Çfarë ndodhi? Thellohet konflìkti mes Edi Ramës dhe administratës “Biden” Dalin detajet e para…

collage 9

Zhvillimet e fundit në politikën shqiptare kanë treguar se konflìkti i kryeministrit Edi Rama me administratën “Biden” është thèlluar edhe më shumë. Takimi që do të bëjë sot në orën 09:00 për herë të parë në Tiranë ish-sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo gjatë kohës kur presidenti i SHBA ishte Donald Trump me kryeministrin Rama, tregon se ka një krìsje të raporteve mes tij dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gazeta “SOT” gjatë këtyre ditëve ka pasqyruar disa episode që tregojnë se shefi i qeverisë shqiptare po shfaq një lloj ngèrçi me politikën zyrtare amerikane në Shqipëri, ku herë pas here shihet qartë teka ai ka shìgjetuar ambasadën amerikane dhe kreun e saj në Tiranë për politika ndërhÿrëse.

Por sikur të mos mjaftonte kjo ofènsivë sùlmesh e krìtikash, zoti Rama ka shkuar edhe më tej, duke thèlluar miqësinë me putìnianët dhe këtë e tregon qartë takimi me të dërguarin e Donald Trump, ish-presidentin e SHBA-ve, një “àrmik i përbetuar” i administratës “Biden” dhe një mbështetës i hapur i Presidentit rus Vladimir Putin.

Trump ka krìtìkuar së fùndmi Joe Biden për qëndrimet e tij ndaj presidentit rus për sùlmet në Ukrainë, edhe pse ky i fundit po i jep mbështetjen maksimale Kievit në çdo aspekt për të qëndruar ndàj sùlmit rus. Pompeo, një ish-sekretar amerikan që për momentin nuk ka àsnjë funksìon të lartë vjen në një moment kur kryeministri Rama i ka thurur lavde Trumpit, të cilin në vitin 2016 kur ky i fundit kandidonte për kreun e shtetit, e sùlmoi àshpër.

Ky lloj komplimenti drejtuar Trump, u hòdh gjatë një aktiviteti ku merrte pjesë edhe përfaqësuesja e presidentit aktual Jo Biden. Në formë sfìduese ndaj përfaqësueses së Biden, Rama glorifikon Donald Trump, si sinjal i ngërçit që ka manìfestuar gjatë këtyre ditëve.

Çudia më e madhe qëndron në faktin se, një vit para mandatit të dytë, Edi Rama lèshoi deklarata anatemuese për presidentin Trump, për ti paraprirë ardhjes së dyti në pushtet, ndërkohë që krìza aktuale që ka me administratën Biden, mesa duket mund ti ndërprèsë mandatin.

“Dua të kujtoj ish-Presidentin Donald Trump. Ai ka mbajtur një fjalim të gjatë duke shpjeguar sa e rrezìkshme është që të kesh vàrësi nga gazi rus. Dhe koha na tregoi se është vërtetë e rrèzikshme dhe se duhet ta përballonim këtë gjë në këtë kohë kaq të shkurtër”, tha Edi Rama në 27 prill 2022.

Kutjojmë që gjatë vizitës së tij në Tiranë, Pompeo do të nderohet edhe me titullin e nderit “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tiranës. Në kuadër të “Javës Amerikane” dhe 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA do të zhvillohet një konferencë e organizuar nga Balla, në të cilën do të jetë i pranishëm edhe Pompeo.

Përplàsjet e fundit të Ramës me administratën “Biden”

Më 18 mars të këtij viti, kryeministri Edi Rama ka stigmatizuar ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, duke e krahasuar me një personazh nga e kaluara mòniste, si sekretari i partisë, të cilët në memorien kombëtare kanë ngèlur njerëzit më të ègër të dìktaturës së proletariatit.

Ky ìncìdent ka ndodhur, teksa kryeministri Rama dhe ambasadorja Kim ka qenë prezent në një tryezë, ku Universiteti Bujqësor i Tiranës ka nënshkruar një marrëveshje me universitetin e Miçiganit. Kreu i qeverisë, ironizoi fjalimin e rektorit të UBT-së, duke i hèqur paralelizëm me fjalimet që bëheshin në kohën e komùnizmit në Shqipëri përballë sekretarit të partisë.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!