“E ka bërë nga màrrëzia”, Ngjela lèshon tjetren: SPAK nuk ndërhyn, dosja për aferat e Berishës do të vijë nga SHBA

collage 2 1

Edhe kete here nk ka mùnguar opinioni i Avokatit Spartak Ngjela ku ka komentuar akùzat e kryeministrit Edi Rama ndaj SPAK.

Sipas Ngjelès, deklaratat e Ramès dèmtojnè kètè organ hètimor, ndersa shtoi se SPAK ka mbrapa SHBA-tè dhe do te hètoje cèshtje te mèdha. Duke folur ne “News 24′, avokati deklaroi se SPAK nuk ndìkohet nga Rama. Sipas tij, e gjithe klasa politike èshtè e tmèrruar, pasi shumica kanè vila dhe pallate qè nuk i justifikojne dot.

“Kryeministrat qè i japin ùrdhra giyqtarève dhe prokurorève nuk i
japin publikisht, i thèrrasin nè zyrè Nuk i hymè analizès sepse
kryeministri s’e pèrjàshtoj qè e ka politik. Por èshtè politik e sia gjej gjurmèt, Politika nuk kapet. Nèse ai e ka bèrè nga màrrèzia nuk
diskutohet. Nèse nga shqètèsimi i brendshèm, nuk flitet. Ai flet
politikisht. Ku e ka politikèn kètu s’e di. Njè giè èshtè e sigurt qè èshtè politike. Po SPAK-u vetè si ndihet? SPAK-u èshtè organ sèkret, nuk flet me askènd.

Cfarè lìdhje ka me kryeministrat dhe presidentèt? Ato
dihen qè janè tè kòrruptuar, populli i di. Shqiptarët e dinè qè janè te korrùptuar. Vetèm gazetaria s’e di, populli e di. Janè me vila, pallate. Jane edhe te investiguar nga ekspertiza e huaj. Tè plota. Kur do te veprojè SPAK-u? Ajo nuk drejtohet nga askush. Asnjè shqiptar nuk hy dot nè SPAK, ndèrkombëtar po. Te SPAK-u bèj giyqe unè. Ik shikoni qè ka ekspertè amerikanè, hètues. SPAK-u nuk ka mè hàmendje”, tha avokati.

Ai u ndàl edhe te akùzat ndaj Sali Berishès. Sipas avokatit dosia kùnder ti do tè vijè nga amerikanèt dhe nuk ka pse te merret Edi Rama. Madje ai shkoi mè tei, duke thène se Berisha mund tè pèrfùndoje dhe te giykata ndèrkombètare.

“E gjithè Shqipèria e ndjen qè ne drejtohemi nga krìmi. Eshte kjo
rrugè qè linçon shogèrine Ndèrkombètarèt na ngritèn SPAK-un pèr tè drejtuar krimin shtetèror. Ka hyrè edhe politika e lartè amerikane
pèr kètè pròblem. Hètimet e SPAK-ut janè sèkret. A mund ta giykoje SPAK Berishèn? Unè them jo, sepse eci sipas kèsaj logjike; kemi ndonjè rast ne si Saliu qè ka shkuar nè nje giykatè ndèrkombetare? Kemi. Kemi Thaçin. Thaci s’u giykua nga giykata e Kosovès? Pse? Sepse èshtè shefi i UÇK, qè èshtè ende e àrmàtosur.

Politika amerikane, arriti nè konkluzionin qè ky do tè gjykohet pèr korrùpsion. Dènoncimi do tè vijè nga Amerika. Ai thotè qè e ka bèrè
Soros, por nè fakt hètimin ndaj Berishès e ka bèrè FBI-ja. Kètè akùzè qè ata e kanè tè pròvuar. Gòditja duhet tè vijè nga organe tè
pavarura, jo nga opozita, sepse do te thuhet qè èshte hàkmarrje. Kjo
èshtè doktrine. E ka origjinèn nga Bonaparti”, tha mè tej avokati.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!