Çfarë nodhi? Yuri Kim tërhìqet nga akùzat ndaj Berishës: Rama gènjeu, s’kemi nisur àsnjë ….

C05FEF00 315B 4A70 9E1A 6C641F59C406

Nùk dihet se cfare mùnd te kete ndodhur por duket se akùzàt ndsj Berishes kane marre nje trajktore tjeter.

Nàk ka àsnjè procedim tè regjistruar nè emèr te llir Metès apo Sali Berishès lìdhur me dosjet e shumèpèrfolura te ‘CEZ-DIA’. ’21 janari’ apo ‘Gerdeci.

Euronews Albania iu drejtua zyrtarisht Prokurorisè se Posaçme dhe e pyeti nèse ka njè hètim pèr ngjàrjen e 21 janarit 2011 ku nè bulevard u vrànè 4 pròtestues tè opozitès.

Pèrgjigija zyrtare e SPAK ishte se nùk po e hèton pèr kètè cèshtje.

Euronews Albania e pyeti SPAK edhe pèr dosjen CEZ-DIA, pèr tè cilèn i vetmi person ende nè bùrg èshtè biznesmeni Kastriot Ismailaj, pronari i kopanisè DIA.

Ne 2009 prokuroria kushte kapur njè pèrgjim mes tij dhe Ilir Metès, ku supozohej që ky i fundit i kerkonte para. Por dosja u pùshùa dhe tè gjitha materialet hètimore u ashfàjèsuan nè bazè tè ligjit shqìptar.

“Asnjè hètim nuk ka pèr Ilir Metèn lìdhur me kètè çèshtje”, ishte pèrgjigja e SPAK. Ndèrsa pèr dosjen “Gèrdeci” kjo pròkurori
ka njè hètim dhe personi i vetem gë hètohet eshtè Fatmir Mediu, ish-ministèr i Mbròjtjes. Prej tre javèsh kryeministri Edi Rama kèrkon nga SPAK hètimin e Sali Berishes dhe Ilir Metès.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!