LAJMI FUNDIT/ Zyrtarisht dalin 2 emrat e parë me kandidatët për President, s’dò ta besoni kush janë (EMRAT)

4466F7CF C029 4F9A 9F71 099349D13E8B

Duket se mandatit te Presidentit Ilir Meta po i vjen fùndi ku duket se ne nje fare menyre ishte edhe i mbròjtur nga pozita qe kishte per akùzat e hèdhura nga partia socialiste por edhe nga ambasadorja Yuri Kim ne menyre indìrekte, sidomos pas shpalljes non grata te ish kryeninistrit Berisha frìka ka hyre edhe brenda familjes Meta.

Nèse cèshtja e Presidentit thèllon ndàrjen demokratève, pèr politologun llir Kalemaj, nuk qëndron duke thènè se opozita èshtè
ndàrè ne tre pjesè.

Sipas ti, si majtas dhe diathtas emri qè nuk mund te kon.testohet pèr postin e Presidentit te ri eshtè intelektuali Visar Zhiti. “Nè kètè kakofoni zèrash kemi cèshtjen e parè, qè èshtè testi i parè pas 6 marsit, ku prìtet qè opozita te dalè me vendim te dakordèsuar.

Jo vetèm që nuk u arrit nè qëndrim te unifikuar pèr incnèratorèt, por edhe te Rìthemelimi pati tre qèndrime tè ndryshme. Nè propozimet e grupit Alibeaj, u tha se nuk duhet te jetè bashkèpunètor i sigurimit, i papèrlyer, tè mos jetè pjesè e politikes ne 5 vitet e fundit.

Salianji dhe Boci refùzuan tè ishin pjesè e mbledhjes sè grupit. Visar Zhiti dhe NeritanCeka, dy persona qè kanè njè profil tè
djathé politik. Zhiti ka vùajtur nè bù.rgjet e kòmùnìzmit, ka qene pjesè e kabinetit Berisha pèr pak kohe.

Eshtè nje figurè i cili nuk mund te kòntestohet as majtas dhe as djathtas, por se sa i pèrgatitur èshtè si jurist dhe ekonomist, mbetet pèr t’u parè, pasi duhet nje formim i caktuar. Ceka vjen nga njè profil i lartè politik, por mendoj se Rama nuk do e mbèshteste. Grupi i Rithemelimit e quam do propozim tè opozitès tràdhti se do tè ulet vetè nè tryezè me Ramën”, u shpreh Kalemai.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!