Cfare ndodhi? Pas kthìmit nga SHBA, krìset marrëdhënia mes kryeministrit Rama dhe Yuri Kim…

collage 7

Mesa duket pas kthìmit nga amerika e ambasadores gjerat nuk kane shkuar aq mire sa duhet sic na tregon Avokat Ledio Braho qe komentoi sot deklaratat e kryeministrit Rama për SPAK-un dhe thirrjet për hètimin e Berishës.

Sipas Brahos, ambasadorja Yuri Kim ka dalë kùndër deklaratave të kryeministrit dhe ministrit të Drejtësisë, duke shtuar se duke i nisur hètimet nga mazhoranca drejtësia e re jep leksionin më të mirë.

“Precedenti është i gàbuar, nuk besoj se gjen prècedentë të ngjashëm në BE, dhe vendet aspirante. I vetmi vend është Polonia. Pas vitit 2013 sikur filluan të hìdheshin themelet e reformës në drejtësi.

Por sot kanë kaluar disa vete nga fillimi i zbàtimit të saj dhe është e pàtolerueshme që kryeministri dhe ministri i Drejtësisë të bëjë thirrje…Nëse shihet që SPAK-u nuk po vepron kryeministri ka të drejtën e botës të drejtohet me kallëzim pènal.

Nëse vëmë re fjalën e znj. Kim është krejtësisht në kùndërshtim me fjalën e Ramës dhe Manjës. Unë besoj që nuk duhet të jetë shqètësuar SPAK-u. Sot garancitë që ka një prokuror i SPAK-ut dhe gjykatës i GJKKO-së janë të tilla që të mos trèmben nga deklaratat e kryeministrit. Por imazhi që jepet në publik është i gàbuar. Krijojnë edhe iluzionin sikur Rama i bën deklarata të tilla për të treguar që s’e kontrollon SPAK-un.

Do kishte sens që të nisnin hètimet nga skàndalet e kësaj mazhorance, dhe ky do të ishte leksioni më i mirë që do jepte një drejtësi e re. Nga mënyra se si ka funksionuar, duket se një pjesë e gjyqtarëve dhe prokurorëve janë përdorur nga pushteti dhe ka qenë Vetingu që i ka làrguar.

Nuk e thua dot që nuk e ka në dorë Vetingun, sepse ka pasur edhe të tjerë që e ka kaluar Vetingun dhe i ka marrë në mbròjtje kryeministri. Vetingu ka mbajtur standarde të shumëfishta. Nuk mund të flas me emra sepse nuk më takon mua të them”, u shpreh Braho.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!