Paloka zgjidhet kryetar i Këshillit Kombëtar: Rikthehet fùqìshëm Partia Demokratike, Jozefina Topalli jep lajmin e madh..

collage 5

Sic ishte lajmeruar nga komisioni i Rithemelimit ku u mblòdh këtë të premte në orën 16:30, ku mes të tjerave u diskutua rreth kandidaturave të mundshme për kreun e Këshillit Kombëtar. Kandidaturat do t’u prezantohen anëtarëve të Këshillit të votuar në Kuvendin e 30 prillit.

Burime për Top News bëjnë me dije se një prej kandidatëve më potencial për të marrë drejtimin e këtij organi të rëndësishëm të demokratëve, më i rëndësishmi pas Kuvendit Kombëtar, është Edi Paloka. Paloka ka mbajtur këtë post edhe në Këshillin Kombëtar të zgjedhur nën drejtimin e Lulzim Bashës dhe do të jetë kandidat edhe këtë herë ku edhe u perzgjodh.

Nga ana tjetër, të njëjtat burime u folen edhe për një kandidim të mundshëm, përkatësisht të ish-kryetares së Parlamentit, Jozefina Topalli, e cila u rikthye në PD në Kuvendin e 30 prillit, ndonëse emri i saj nuk ishte ende i konfirmuar por ajo paralàjmeroi nje rikthim te fùqìshem te Partise Demokratike ku do te làrgojne qeverine hà jdute Rama..

Nga ana tjetër mësohet se pas mbledhjes së Komisionit të Rithemelimit u dha nje njoftim për mediet rreth orës 17:00,

Edi Paloka është shpallur fitues duke i rizgjedhur kryetar i Këshillit Kombëtar të partisë Demokratike, anëtarët e të cilit u zgjodhën në Kuvendin e 30 Prillit, ku pati ndryshime të rëndësishme në statutin e PD.

Pas fitores Edi Paloka fillimisht falënderoi demokratët që e kanë votuar dhe më pas paralàjmëroi një zhvillim të bùjshëm që prìtet të ndodhë nesër. Paloka tha se në të gjithë komisariatet e Shqipërisë do të zhvillohen pròtesta të hèshtura në kujtim të të riut që ndèrroi jetë pak ditë më parë brenda ambienteve të polìcisë.

“I falënderoj për mbështetjen që më dhanë për tu zgjedhur si kryetar i këshillit kombëtar. Më e rëndësishme ishin vendimet që mori së fundmi këshilli kombëtar, u miratua rezoluta që përcakton qëndrimin e PD për zgjedhjen e presidentit të ri ku përcaktohet qartazi edhe qëndrimi që duhet të mbajë grupi parlamentar pasi Këshilli Kombëtar është organi më i lartë që përcakton bindjet e PD.

Nesër në gjithë Shqipërinë me organizimin e PD do të ketë pròtestë të hèshtur nëpër gjithë komisariatet e Shqipërisë ku një i ri u gjend i vdekur brenda në komisariat dhe pavarësisht cila është e vërteta ky është një àkt i rèndë që bën përgjegjës këtë qeveri, polìcinë e shtetit pasi nuk është akt i vetëm që ndodh. Nesër në orën 8 të mëngjesit do të jemi para komisariateve dhe do të bëjmë pròtestë të hèshtur”, tha Paloka.

Pyetje: 36 deputetë bòjkotuan mbledhjen e sotme, keni një koment?
“ Ju e quani bòjkotim ndërsa unë pashë se sot ishin të pranishëm në mos gàboj mbi 211 anëtarë të Këshillit Kombëtar”, u shpreh Paloka.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!