Peticioni kùndër Yuri Kim nga Berisha? E pàbèsueshme se çfarë po ndodh, del rrezultati për làrgimìn e ambasadores(VIDEO)

collage 2

Para pak kòhesh eshte nisur nje peticion per làr gmimìn e ambasadores Yuri Kim nga Shqiperia, i nisur ky nga njerèzit e Berishès ku duket se ky proces ka dèshtuar. Edhe pse Sali Berisha tèntoi te ngrìnte tè vetèt kùndèr diplomates amerikane, pèrveç Edi Palokès dhe YIli Manjanit, i kanè shkuar pas vetes 6.700 persona.Shiko videon poshte 👇

Nga njè verifikim qè “Pamfleti” ka bèrè ne fagen e peticionit, rezulton se deri tani kane
firmosur 6.702 persona dhe synimi i organizatorève èshtè ta çojnè atè nè 7500. Madje ne shèrbim te Berishès èshtè vène dhe televizioni i familjes, i cili ka promovuar fort dy organizatorèt e peticionit, Milaim Nela dhe Iva Grillo. Por sado ju èshtè bèrè publicitet dhe po ashtu deputetèt krah Berishès janè shprehur se èshtè nie peticion i drejtè, ish-kryeministrit nuk i kanè shkuar pas as mil.itantèt e tij.

Me 6.700 firma nuk merr dot àsnjè mandat deputeti. Ndèrkohe ajo qè vihet re èshtè se nuk ka mè njerèz qè e firmosin, ka do te thotè se dhe organizatorèt kane hègur dore.

Por cfarè fshìhej pas peticionit te Berishès? Sè pari, èshtè làrgimi me ceremoni nga PD. Berisha ak.ùzon ambasadoren se po ndikon te Giy.kata e Apelit qè tè rè.zojè statutin e foltores. Frìka e ti èshte se niè vendim i Apelit pro Enkelejd Alibeajt i mbÿll derè pèr tè marrè kreun e partisè. Statuti i miratuar nga Kuvendi gë thirri Basha vendosi gè emrat “non grata” nuk mbajnè dot funksione te larta dhe Berisha nuk ka asnjè shans te garojè pèr kryetar tè partise.

Por fr.ìka me e madhe lìdhet me nisjen e hèti.meve ndaj tij. Ambasadorja amerikane dhe shume eksp.onente te lartè te Departamenti te Shtetit e kane bère te gartè se ai duhet tè ndè .shkohet. Madie pak ditè mè parè njè zèdhènès i DASH u shpreh se kush èshtè zhy.tur nè afera do te mbajè pèrgiegjèsi. Si duket Berisha èshtè vènè nè dijeni se amerikanèt po usht.rojnè
pr.èsion ne SPAK dhe eshte tèr.rori zuar. Ambasadorja Yuri Kim ne shumè raste e ka bèrè tè qartè se het imet duhej tè nisnin qè sa u mor vendimi dhe do tè jenè amerikanèt ata qè do tè sjellin pr.ovat.

Po ashtu Kim i dha niè mesazh te forte Berishès pak ditè mè parè, kur ju pèrgjigi ak ùzave se po ndèrhyn nè drejtèsi. Ndërkohè vete Ndihmès Sekretarja e Shtetit gjatè vizitès nè Tiranè deklaroi se Biden dhe Blinken kane besim te ambasadorja, duke ja bèrè tè qarte
Berishès se peticioni do perfùndonte ne kòsh./Pamfleti/

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!