Kush do të jetë Presidenti i ri? Nano del me dèklaratën e fòrtë, parashikon edhe se çfarë e prèt Sali Berishën

Schermata 2022 05 05 alle 20.34.22

Mesa duket nuk ka kaluar pa u komentuar situata e ish kryeministrit Sali Berisha nga gazetari Mustafa Nano teksa u shpreh dje per zhvillimet më të fùndit politike në vend.

Ai tha se palët duhet të zgjedhin si president më të mirin në treg. Analisti shtoi se sheh që po kërkojnë një kandidaturë që të përmbushë prìtshmëritë e publikut dhe dètyrimet Kùshtetuese.

“Zgjedhja e presidentit është procedurë parlamentare. Në parlament shumica e deputetëve të PD janë me Albeajn. Do ishte mirë të ftoheshin e deputetët e tjerë. Por as ata s’kanë dëshirë. Berisha ka paragjÿkuar, Berisha e ka rèfuzuar. Edhe nëse e inj orojnë, ai po pèson atë që të tjerët kanë pèsuar për shkàk të tij. Për mua është e rëndësishme të zgjidhet një njeri që e meriton.

Lexoj një klimë të mirë që duket se po kërkojnë kandidatura të kushtetutës por të përmbushë nèvojat e publikut, përderisa është një proces palët duhet të kërkojnë më të mirin në treg.”, u shpreh ai.

Nano tha se po prèt me kërshëri vendimin e Gjykatës përsa i përket zhvillimeve në PD dhe tha se nëse Gjykata vendos pro Alibeajt mbështetësit e Berishës do të demòralizohen.

“Janë 1/3 e partisë. Mbështetja amerikane për grupin tjetër të PD-së do të vijojë të jetë. Nëse Gjykata vendos kùndër Berishës nuk ndryshon gjë de facto, por është vendim Gjÿkate, ajo nuk vendos çfarë sheh në TV, sheh disa letra. Gjykata ka letra të caktuara. Nuk do çuditesha nëse merrnin veprim pro Alibeajt. Berisha penàlizohet se ndjèkësit e tij do të dèmoralizohen.”, u shpreh Nano.

Add comment

Your email address will not be published.

Trending Posts

error: Content is protected !!